General Information National Pedigree Calf Show Christmas Country Fair Herdsman's Supper Ticket Information Show Gallery Beef Ribs & Saddle of Lamb
Entry Form
Butchers Products Competition Schedule & Entry Form Livestock Schedule & Entry Forms English Winter Fair Results Pedigree Cattle Non Pedigree Cattle Section 2 Non Pedigree Cattle Section 3 Baby Beef Beef Championships
and Special Prizes
National Pedigree Calf Show Cattle & Sheep Young Handler Cattle, Lamb & Pork Carcasses Beef Ribs Competition Saddle of Lamb Competition Live Sheep RABI Sheep Competition Live Pigs Cereals & Hay/Haylage Turkey & Geese Butchers Products Competition YFC Competitions English Winter Fair Map Sponsorship Trade Stand Information Catalogue Advertising Press Area
Cattle & Sheep Young Handler

YOUNG HANDLERS BEEF & SHEEP COMPETITIONS

YOUNG HANDLERS BEEF COMPETITION

 
Judges:  Mr T Jones & Mr C Roads
 
KINDLY SPONSORED BY NFU
 
Class YHB1 Handler’s aged 12 – 14yrs.
1st
 
345 Ted Lloyd    
2nd
 
322 Ella Powdrill Swinscoe Derbys  
3rd
 
325 Finlay Soutter Leics  
4th
 
340 Percy Clathworthy    
5th
 
320 Harvey Heath    
6th
 
323 Tomas Roberts Anglesey  
 
Class YHB2 Handler’s aged 15 – 16yrs.
1st
 
330 Ellie Wynne Derbys  
2nd
 
329 Elliw Roberts Anglesey  
3rd
 
344 Justin Fenemore    
 
Class YHB3 Handler’s aged 17 – 18yrs.
1st
 
335 Isla Soutter Leics  
2nd
 
332 Will Charlton Cumbria  
3rd 334 Alicia Legg Notts  
4th
 
333 DF Cox Somerset  
 
Class YHB4 Handler’s aged 19 – 21yrs
1st
 
337 Amy Wilson Cumb  
2nd
 
338 Emma Rathbone    
3rd 336 H Hodgkinson & Sons Derbys  
 
Sp. 64 The G & RM Roobottom Perpetual Trophy and £50 will be awarded to the Champion Handler
Won by 335, Isla Souter, Leics
Sp. 65 The Becky Seels Perpetual Herdsman’s Stick, in memory of Becky Seels will be awarded to the Champion Young Handler, to be held for one year
Won by 335, Isla Souter, Leics

YOUNG HANDLERS SHEEP COMPETITION

 
Judges: Mr J Whiteford, Brampton
 
THE FOLLOWING CLASS IS KINDLY SPONSORED BY
RP GEORGE LTD
 
Class YHS1 Handler’s aged 12 yrs and under.
1st 712 PAH Clapworthy Somerset
2nd
 
714 Harvey Heath Derbys
3rd
 
715 Ali Wareham Sussex
4th
 
  H Stamp  
5th   Liberty  Garth  
6th
 
  I Cartwright  
 
 
THE FOLLOWING CLASS IS KINDLY SPONSORED BY
SMALL HOLDING SUPPLIES
 
Class YHS2 Handler’s aged 13 – 16yrs.
1st 717 Matthew Garth Lancs
2nd
 
716 Jack Bodily Monm
3rd
 
  A Higginson  
4th   E Roobottom  
5th   J Geary  
6th   B Geary  
 
THE FOLLOWING CLASS IS KINDLY SPONSORED BY
AW HEATH & SON, AGRICULTURAL CONTRACTORS
 
Class YHS3 Handler’s aged 17 – 21yrs.
1st
 
719 Dyfan Evans Denb
2nd
 
  Beth Fincham  
3rd
 
  Annabelle Lane  
 
CHAMPIONSHIP
 
Sp. 80 Champion Young Handler
  1. The John Stubbs Trophy kindly presented by Mr John Stubbs
  2. £25 kindly offered by the Society.
Won by 712, Peter Clapworthy, Somerset