Attractions Ticket Information Visitor Information Show Map Schedules & Entry Forms Cattle Section Sheep Section Sheep Shearing Pig Section Boer Goat Section Livestock Entry Form Livestock Exhibitor Notes Horse & Pony Schedule Horse & Pony Entry Form Poultry Schedule Cookery, Floral Art
& Handicraft Schedule
Dog Show Schedule Farriery Rabbits Section Cavy Section Trade Stand Information County Show Results Membership Sponsorship Show Gallery Press Area South Staffordshire CollegeSouth Staffs Water
Sheep Section Schedule for 2019
Click here to download the 2019 Livestock schedule.

Please note MV Sheep are housed in the Argyle Centre and Non MV Sheep are housed in the Sandlands Centre and Bingley Hall

SHEEP JUDGES 2019

 
CLASS                                                          JUDGE
Suffolk                                                           Mr G Hardman
Texel                                                              Mr P Houldey
Charollais & Any Other Continental Breed    Mr C Thomas
Shropshire & Any Other Native Breed           Mr O T Jones
Beltex                                                            Mrs A Story
Border Leicester                                            Mr G Roberts
Blue Texel                                                     Mrs S Lloyd
Rare & Minority Non primitive                       Ms L Arrowsmith
Rare & Minority Primitive                              Mr B Coventry
Hebridean                                                     Mrs H Arthan
Portland                                                        Mrs S Stennett
Jacob                                                            Mr H Walsh
Ryeland                                                        Mr A Hunter-Blair
Coloured Ryeland                                        Mrs D Smillie-Gray
Southdown                                                   Mr S Humphrey
Kerry Hill                                                      Mr NTB Radnor
Longwool                                                      Mr B Coventry  
Butchers Lambs                                           Mr S Hill
Sheep Championships & Junior Shepherd  Mr J Clarke
Wool on the Hoof & Fleece Competitions    Mr I Brooksbank