Attractions Ticket Information Visitor Information Show Map Schedules & Entry Forms Trade Stand Information County Show Results Cattle Sheep Pigs Horse & Pony Veteran Horse & Ponies Local Rider Hunters & Sport Horses Retired Race Horses Hacks, Cobs & Riding Horses SHP & WHP Show Ponies Welsh Ponies Shetland Ponies Mountain & Moorland Skewbald & Piebald Private Driving Trade & Turnouts Miniature Horses Show Jumping Scurry Driving In-hand Shires Training Stakes Goats Membership Sponsorship Show Gallery Press Area South Staffs Water
Hunters & Sport Horses
Result Back number Horse/Pony Owner Rider/Handler Exhibitor
Class 14 Staffordshire County Novice Ridden Hunter
1 541 Top Popeye Jo Hampton Grace Hampton Jo Hampton
2 542 Top Kestrella Jo Hampton Grace Hampton Jo Hampton
3 324 Chateau Van De Kapel Natalie Wragg Natalie Wragg Natalie Wragg
Class 15 Staffordshire County Novice Working Hunter
1 & Ch 247 Lvs Finnegan Becky Hartley Becky Hartley Becky Hartley
2 & Res 518 Bloomfield Incognito Cheryl Farrow Kelly Ward Kelly Ward
3 135 Jessop Spellbound Annabel Roberts Annabel Roberts Annabel Roberts
4 55 Primitive Bazaar Rebecca Hooley Rebecca Hooley Rebecca Hooley
5 444 Red Indian Wardancee Karen Oliver Karen Oliver Karen Oliver
6 343 Glentree Miss Beau Jangles Samantha Greenwood Laura Rowe Laura Rowe
Class 16 Four, Five and Six Year Old & Over Flat Ridden Sport Horse
1 27 Caereini Voulez Vous Miss Z Owen Zara Owen Zara Owen
2 530 Brooklodge Merryman June Snedker Derek Morton Derek Morton
Class 17 Amateur Lightweight Hunter
1 (Novice/Amateur Champ) 15 Chantilly Bojangles Julie Lockwood Lucy Lockwood Lucy Lockwood
2 182 Our Kingsman Hannah Welsh Hannah Welsh Hannah Welsh
3 532 Shrouchmore Emperor June Snedker Lyssa Snedker Derek Morton
4 237 Toncynffig Lord Harding Beverley Duncalf Beverley Duncalf Beverley Duncalf
5 17 Carnsdale Huntsman Cathrin Roberts Cathrin Roberts Cathrin Roberts
Class 18 Amateur Heavyweight Hunter
1 (Novice/Amateur Reser) 292 The Parishoner Roz Maxwell Suzanne Walker Suzanne Walker
2 586 Brownswood Whisky Mac Marie Brown Marie Brown Marie Brown
Class 19 Novice Hunter
1 531 Special Choice June Snedker Derek Morton Derek Morton
2 28 Caereini Bang A Boomerang Zara Owen Zara Owen Zara Owen
3 14 Caunton King George Annette Michael Annette Michael Annette Michael
Class 20 Small Hunter
1 522 Galliano Iv Sally Iggulden Vicky Smith Vicky Smith
2 89 Greenhall Cecil Clare Blaskey Clare Blaskey Clare Blaskey
3 17 Carnsdale Huntsman Cathrin Roberts Cathrin Roberts Cathrin Roberts
4 470 Constantine Linda Winter Stephanie Collins Stephanie Collins
5 237 Toncynffig Lord Harding Beverley Duncalf Beverley Duncalf Beverley Duncalf
Class 21 Open Lightweight Hunter
1 (Open Champion) 30 Red Letter Day Miss Z Owen Zara Owen Zara Owen
Class 22 Open Middleweight Hunter
1 28 Caereini Bang A Boomerang Zara Owen Zara Owen Zara Owen
2 586 Brownswood Whisky Mac Marie Brown Marie Brown Marie Brown
3 282 Yarrow Miss Ruby Stacey Holford Stacey Holford Stacey Holford
Class 23 Open Heavyweight Hunter
1 (Open Reserve) 292 The Parishoner Roz Maxwell Suzanne Walker Suzanne Walker
2 29 Griffin Bridge L John Zara Owen Zara Owen
3 523 Wythwood Mr Ed Hayley Eslor Vicky Smith Vicky Smith
Class 24 Ladies Hunter
1 15 Chantilly Bojangles Julie Lockwood Lucy Lockwood Lucy Lockwood
2 43 Hardingville Sunrise Sarah Van Vegchel Alice Homer Loraine Homer
3 51 Lowmoor Touchstone Ellie Ironmonger Ellie Ironmonger Ellie Ironmonger
Class 26 Restricted Open Working Hunter
1 & Ch 519 Noble Giants Causeway Kelly Ward Kelly Ward Kelly Ward
2 & Res 405 Silver Banner Boy Davina Featherstonhaugh Davina Featherstonhaugh Davina Featherstonhaugh
3 36 Killea Silver Diamond E. Collier Emmie Collier Claire Collier
4 134 King Blakeney Sylvia Morgan Jo Freer Jo Freer
Class 27 Open Working Hunter
1 519 Noble Giants Causeway Kelly Ward Kelly Ward Kelly Ward
2 530 Brooklodge Merryman June Snedker Derek Morton Derek Morton